پرینت پرینت

آزمایش خون جایگزین نمونه برداری برای تشخیص سرطان

محققان استرالیایی موفق به توسعه یک آزمایش خون شدند که قادر است سرطان پوست را با دقت ۸۱ درصد تشخیص دهد. این روش جایگزین نمونه برداری خواهد شد.

به گزارش پایگاه واحد خبری مرکز هدایت زیست فناوری سازمان بسیج علمی استان، در حال حاضر مهمترین روش تشخیص سرطان پوست، مشاهده علایم اولیه و نمونه برداری است. این روش تهاجمی، گاهی قادر به تشخیص صحیح بیماری نیست و به همین دلیل درمان با موفقیت انجام نمی شود.
از طرفی معمولا نمونه برداری از پوست قطعه ای به ابعاد یک سانتی متر مربع است. این روش پرهزینه گاهی می تواند منجر به بروز عفونت شود. ولی آزمایش خون محققان استرالیایی قادر به تشخیص بیماری در مراحل اولیه با ۸۱ درصد دقت است.
این آزمایش خون MelDX نام دارد و آنتی بادی های مرتبط با ملانوم را شناسایی می کند. محققان با بررسی هزار و ۶۲۷ آنتی بادی مختلف، ‌۱۰ آنتی بادی مرتبط با ملانوم را شناسایی کردند. محققان معتقدند این روش، موفقیت درمان را به ۹۵ درصد افزایش می دهد.
ملانوم شایع ترین و کشنده ترین نوع سرطان پوست است که در سال ۲۰۱۵ میلادی ۵۹ هزار و ۷۸۲ نفر در سراسر جهان بر اثر آن جان خود را از دست دادند. نتایج این مطالعه در نشریه Oncotarget منتشر شده است.

منبع : پایگاه خبری مدیکال ساینس

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید