پرینت پرینت

داروی داخلی سرطان پروستات در مرحله تولید پیش ‌صنعتی است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه تولید پیش صنعتی داروی لوتیشیوم برای درمان سرطان پروستات در سازمان انرژی اتمی آغاز شده است گفت: تولید انبوه این دارو ۲ تا سه ماه دیگر آغاز شده و در اختیار مراکز هسته ای که امکان بستری بیمار را دارند، قرار می گیرد.

به گزارش واحد خبری مرکز هدایت زیست فناوری سازمان بسیج علمی استان آذربایجان شرقی، دکتر کامران آریانا که یکی از پژوهشگران تولید لوتیشیوم است، افزود: پژوهشگران مرکز تحقیقات پزشکی هسته ای این دانشگاه با همکاری سازمان انرژی اتمی کشور برای نخستین بار در خاورمیانه موفق به تولید داروی درمان سرطان پروستات شدند.
وی اظهار داشت: این داروی گران قیمت اکنون در ۲ یا سه کشور جهان در حال تولید است که با تولید انبوه آن در ایران هزینه های درمانی بیماران به نصف کاهش خواهد یافت.
وی گفت: داروی لوتیشیوم تششع کننده اشعه بتا است و با توجه به خصوصیات مناسبی که دارد در درمان تومورهای مختلف از آن استفاده می شود.
آریانا افزود: هم اکنون از لوتیشیوم برای درمان برخی تومورها و سرطان پروستات مقاوم به درمان استفاده می شود که نتایج آن حاکی از افزایش طول عمر بیماران سرطانی، افزایش کیفیت زندگی و در بسیاری از بیماران پسرفت بیماری شده است.

منبع: دانشگاه علوم پزشکی مشهد

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید