پرینت پرینت

۸ قلم داروی پیوسته رهش برای نخستین بار در کشور بومی سازی شد

محققان داخلی برای نخستین بار در کشور موفق به تولید و بومی سازی چندین قرص پیوسته رهش با خصوصیت آزادسازی تدریجی در بدن شدند. داروی های تولیدی ضمن قطع وابستگی، برای درمان بیماری صرع به کار می رود و بیماران را از عوارض جانبی طاقت‌فرسای دارو دور نگه می دارد.

به گزارش واحد خبری مرکز هدایت زیست فناوری سازمان بسیج علمی استان، بر اساس این گزارش؛ شاید ابتدای امر باید توضیح داد که ماهیت دارویی با عنوان’ پیوسته رهش’ چیست؟ اشکال دارویی ابزاری برای رساندن مولکول‌های دارو به محل اثر هستند. اثربخشی دارو مرتبط با غلظت دارو در محل اثر است که این آثار شامل آثار سمی و ناخواسته و آثار درمانی و مفید هستند. هدف درمان موفق دارویی، با استفاده از روش ‘پیوسته رهش’؛ رساندن غلظت مناسبی از دارو به محل مناسب با بیشترین اثر درمانی و کمترین عوارض است.
بر همین اساس، یک شرکت دانش بنیان در حوزه داروسازی با تمرکز بر تولید فرآورده‌های دارویی با اشکال مختلف، در عمر کوتاه خود تابه‌حال بیش از ۱۲۰ قلم از انواع قرص‌ها، قطره‌های چشمی، کپسول، پماد، ژل، اسپری بینی، شربت سوسپانسیون و آمپول تولید کرده است.
موضوع مهم و ویِژه در روند تولیدات این شرکت دانش‌بنیان، تولید انواع قرص‌های خوراکی با عنوان’پیوسته رهش’ است، تا بتواند ضمن کمتر کردن اثرات جانبی دارو در بیماران، غلظت مناسبی از دارو را به بیمار برساند.
غلامرضا اخوان فرید، مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان با اشاره به تولید ۸ قلم فرآورده‌های دارویی در کشور گفت: برای نخستین بار در کشور به تولید داروهای خوراکی با مزیت پیوسته رهش دست‌یافتیم.
وی با اشاره به وارداتی بودن این دارو تصریح کرد: تولید این داروها سالیانه ۳۰ میلیون دلار برای کشور صرفه‌جویی ارزی خواهد داشت، ضمن آنکه با تولید فرآورده‌های دارویی در کشور موفق به تأمین نیاز بازار تا حد قابل‌توجهی در کشور شدیم.
این فعال حوزه فناوری در ادامه با اشاره به اینکه، مواد اولیه تمام محصولات این شرکت دانش بنیان در داخل تولید می‌شود، بیان کرد: ما توانسته ایم چیزی در حدود ۵۰ میلیارد تومان فروش سالانه در بخش قرص‌های سدیم والپروات و کاربامازپین پیوسته رهش داشته باشیم که این رقم در سال جدید افزایش خواهد یافت و بخش عمده‌ای از احتیاجات بازار داخلی تأمین خواهد شد.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید